Články zařazené v kategorii "listopad, 2022":


Advent - pečení lineckého cukroví

Publikováno: /listopad, 2022/

Projektový den jsme v I. A realizovali 24. 11., ještě před první adventní nedělí. Cílem projektového dne bylo přiblížit dětem začátek adventu, zvyky a tradice předvánočního času a také vytváření dovedností, které používáme v běžném životě. My jsme se rozhodli pro pečení lineckého cukroví. Pracovali jsme ve skupinkách. Žáci váleli, vykrajovali, vykrojené tvary rovnali na plechy, skládali, lepili, cukrovali. Děti trpělivě hlídaly plechy s cukrovím, aby se jejich výtvory správně upekly a hlavně nespálily. Manipulaci s troubou obstarávali dospělí. Někteří byli moc šikovní a ti ostatní si vyzkoušeli, co pečení cukroví obnáší.

Práce se nám podařila. Malou ochutnávku pro sourozence a rodiče si děti odnesly domů.

Mgr. Jana Gvuzdová

fotogalerie zde


Vánoční stromek zdobí přízemí školy

Publikováno: /listopad, 2022/

Za měsíc budou Vánoce a 27. 11. první adventní neděle, tak jsme se rozhodli nazdobit stromeček, aby stál ve škole co nejdéle. Děti byly šikovné a věšení baněk jim šlo pěkně od ruky. Už se těší, jak budou s rodiči zdobit ten svůj.

Mgr. Ivana Valčáková

fotogalerie zde


Projektový den s hasiči

Publikováno: /listopad, 2022/

Začátek listopadu se nesl ve znamení projektového dne s dobrovolnými hasiči z Orlové – Města. Tento projektový den pro druhý stupeň se uskutečnil v rámci šablon „Děti – naše budoucnost III.“ V úvodu žáci absolvovali teoretickou část v učebně. Velitel družstva pan Ing. Jakub Mrázek si pro žáky přichystal prezentaci a výklad. Žáci se setkali s prevencí a také jim byly představeny situace z běžného života, kdy je potřeba zásahu hasičské jednotky. Žáci měli sami určit, jak by se v dané situaci zachovali, např. jak by uhasili hořící pánev s olejem, co by udělali v případě požáru doma a ve škole, jak správně ohlásit požár a jiné události či jak by poskytli první pomoc při popáleninách. Následně byly jejich odpovědi vyhodnoceny, byl jim také sdělen správný postup a vysvětlení. Výklad obsahoval krásné doprovodné obrázky a názorná videa. Závěrem nechyběl ani obrázkový vědomostní kvíz. Poté následovala přestávka a přesun k požárnímu autu na praktickou část, kde děti čekal další člen jednotky. Prohlídka hasičské cisterny byla velmi zajímavá, proběhla ukázka veškerého vybavení od výstroje přes dýchací techniku až po náčiní jako je motorová pila, zdravotnický batoh, lezecké vybavení a další. Žáci se mohli podívat i dovnitř požárního auta nebo si sednout na místo řidiče. Největším zážitkem pak bylo samotné stříkání vodou.

V závěrečné části projektového dne čekaly žáky výkonnostní testy. Porovnávali jsme sílu, rychlost, vytrvalost a také přesnost. Žáci absolvovali celkem deset disciplín. Např. střelbu na bránu, člunkový běh, motorický test, smotání hadice, oblečení výstroje. Po zdolání všech disciplín následoval řádný odpočinek a nechybělo ani vyhodnocení. Oceněni byli všichni účastníci. Ti nejlepší pak obdrželi sladkou odměnu a památeční diplom s umístěním. Mezi chlapci vyhrál s přehledem žák 9.A Lukáš Svider. U dívek se o 1. místo dělily dvě žákyně, Nikol Balíková ze 7.A a Alexandra Ferková z 9.A. Umístění všech účastníků najdete ve fotogalerii a na nástěnce naší školy (Jarní 200).

Velmi děkujeme dobrovolným hasičům a všem zaměstnancům za ohleduplnost při našem projektovém dnu.

Bc. Marie Šidlová

fotogalerie zde


Žáci speciálních tříd ve Spirále

Publikováno: /listopad, 2022/

Dny ve Spirále jsou pro naše žáky velkým přínosem. Jednak jsou na chvíli v jiném prostředí, než v tom školním, sejdou se s dětmi z jiných tříd, ale hlavně zde probíhají učební aktivity zábavnou formou. Dnešní den byl zaměřený na tvorbu, pohybové aktivity i společenské hry. Děti vyráběly VRÁNY z papíru, zahrály si pexeso, domino, hrály na zvonkohru, zacvičily si na rotopedu, zahrály si florbal i power hockey. Vážíme si spolupráci s DDM ve Spirále, pod vedením Mgr. Zdeňky Horákové.

Dne 16. 11. 2022

Mgr. Ivana Valčáková

fotogalerie zde


Projektový den ve výuce VIII. B – Pracujeme se dřevem

Publikováno: /listopad, 2022/

15. 11. 2022 proběhl ve třídě VIII. B ZŠS projektový den ve výuce v rámci projektu Děti naše budoucnost III s názvem „Pracujeme se dřevem“. Tohoto projektu se zúčastnili i naši kamarádi ze třídy IX. B. V úvodní části se představil lektor pan Roman Tokár, který žákům přiblížil, odkud se dřevo bere, čím se opracovává, co se ze dřeva vyrábí. Na obrázcích poznávali listnaté a jehličnaté stromy, prohlédli si jejich barvu a kresbu. Dalším úkolem bylo vyhledávání předmětů ve třídě, které jsou vyrobené ze dřeva. Při této aktivitě žáci rozvíjeli prostorové vnímání, pozornost, postřeh a komunikační schopnosti. Poté žáci dostali pracovní rukavice, brusný papír, dřevěnou destičku, kde bylo napsáno písmeno A. Jejich úkolem bylo brousit destičku tak dlouho, až písmeno vymizí. Další aktivitou bylo zabíjení hřebíku do dřevěného hranolu, které jim šlo opravdu skvěle. Děti zjistily, že pracovat není tak jednoduché, jak by se někomu mohlo zdát. Po náročné práci si všichni tělíčko protáhli pomocí říkanek s pohybem, zazpívali si písničky. Pak následovala výroba dřevěného panáčka. Děti dostaly jednotlivé komponenty a jejich úkolem bylo přilepit správně hlavičku, vlepit motouz do otvorů, provléknout ho tělíčkem a přilepit ostatní končetiny. Poté si panáčka dobarvily, nakreslily mu obličej, vybarvily knoflíky. Za tento nelehký úkol byli odměněni samolepkou a diplomem, který pro ně nechal vyrobit pan Tokár. Poslední část projektového dne tvořila společná výtvarná práce skřítka Dřevouška, kterého děti vyrobily z pilin, párátek a korálků. Kdo měl ještě sílu, vyhledával stíny nářadí a nástrojů, vyplňoval pracovní listy nebo si zahrál pexeso s obrázky nářadí. Cílem projektového dne byla podpora polytechnického vzdělávání, rozvoj manuálních dovedností, zručnosti, kreativity, představivosti. Neméně důležité bylo také teoretické seznámení žáků se dřevem jako přírodním materiálem, pracovním nářadím a se základními postupy opracování dřeva. Praktické činnosti a zhotovení vlastního výrobku byly pro žáky velmi motivující. Ze soustředěných i usměvavých obličejů bylo vidět, že všechny práce moc bavila. Propojení teoretických poznatků, praktických dovedností a zapojení všech smyslových vjemů je tím nejefektivnějším způsobem učení Děkujeme panu Tokárovi, který dokázal děti vtáhnout do všech činnosti, a ony si dopoledne mohly naplno užít.

Mgr. Iveta Koštialiková, Bc. Eva Balonová, Alena Russnáková

fotogalerie zde


Učebna pod širým nebem

Publikováno: /listopad, 2022/

V pondělí 16. listopadu prožili žáci speciálních tříd projektový den s názvem „Učebna pod širým nebem“, který se uskutečnil v rámci projektu Děti naše budoucnost III. Žáci prožili zážitkové dopoledne s paní zahradnicí Monikou Zechovou, která přivezla veškerý potřebný materiál na projektový den. Paní Zechová poutavě přiblížila žákům práci na zahradě, prohloubila jejich znalosti a motorické dovednosti. Nachystala aktivity přiměřeně schopnostem žáků. Ukázala žákům, kolik práce je třeba vynaložit při sázení rostlin do truhlíku a důležitost péče o ně. Kladně působila na jejich estetické cítění a naučila děti ohleduplnosti k živé přírodě a proměnlivosti přírody v jednotlivých ročních obdobích. Žáci v rámci projektového dne dostali možnost poznat práci zahradníka, vyzkoušeli si jednotlivé pracovní činnosti a vše spojené s tímto povoláním. Ve třídě pokračoval den zajímavými aktivitami – třídění nářadí, „sázení semínek“ pomocí kolíčků, skládání rozstříhaných obrázků, přiřazování bylin k fotkám, dokreslování nářadí apod. Na závěr jsme si všichni zahráli edukativní hru „Sklízení zahrádky“. Prožitky, pomůcky, pracovní listy z tohoto dne využijeme ve výukových aktivitách v dalších dnech a péče o rostliny bude pro nás dlouhodobý úkol.

Mgr. Monika Chvějová

fotogalerie zde


Divadelní představení

Publikováno: /listopad, 2022/

Jít do divadla, to si žáci V.A nenechají ujít. 14.11.2022 náš čekalo další divadelní představení O princezně se zlatou hvězdou na čele. Jednalo se o klasickou pohádku Boženy Němcové. Představení bylo úžasné. Herci divadelní společnosti Julie Jurištové z Prahy podali skvělý výkon. Děti po celou dobu pohádku sledovaly se zájmem, přestože ji znají z televize i z knih. Ve škole jsme si povídali o poselství pohádky i o zážitcích, které si děti z představení odnesly.

PhDr. Jarmila Nelhübelová, tř. učitelka

fotogalerie zde


Projektový den ve výuce v V.A

Publikováno: /listopad, 2022/

Projektový den ve výuce v rámci projektu Děti naše budoucnost III proběhl ve třídě V.A 4.11.2022, a to v časové dotaci 4 hodin. Byl zacílený na oblast EVVO a nesl název Miniekosystém. V tento den jsme ve třídě přivítali odbornici z praxe paní Terezu Stachurovou, která žáky projektovým dnem provázela. Vše probíhalo v milém a motivujícím prostředí. Cílem projektového dne bylo u žáků rozšiřovat jejich poznatky z environmentální oblasti, pracovní dovednosti, rozvíjet jejich environmentální senzitivitu, motivaci chránit životní prostředí. Seznámit je s ekosystémy, vytvořit vlastní miniekosystém, který budou v následujících dnech a týdnech sledovat. V první hodině probíhalo povídání o ekosystémech, ochraně přírody, žáci se mohli ptát na cokoliv, co je v rámci EVVO zajímalo a dostávali fundované odpovědi. Prohlédli si a pročetli některé pasáže z knihy Zahradnické vychytávky. Následně se věnovali praktickým záležitostem, které probíhaly po celou dobu výuky. Žáci pečlivě plnili do skleniček drobné kamínky, na ně vrstvili substrát, do kterého vpichovali části rostlinek, nakonec skleničku uzavřeli a ozdobili bílým plátýnkem, který barvičkami pokreslili dle vlastní fantazie, ozdobně stáhli provázkem. Byli na své vytvořené miniekosystémy náležitě pyšní. Zůstanou na okenních parapetech a žáci budou sledovat, jak se rostlinkám v daném prostředí bude dařit. Poté je čekala práce se sádrou, výroba malých květináčků a sázení řeřichy. Plastové kelímky různých velikostí žáci plnili sádrou, po zaschnutí z nich vyloupli malé květináčky, které zdobili temperovými barvami, nakonec do nich zasadili řeřichu. Ještě je čekalo přesazování květin, vytváření zápichů a ozdob do jednotlivých květináčů z různých materiálů, zejména z barevného a krepového papíru. Vyzkoušeli si i výrobu jednoduchých květin z papíru. Po celou dobu měli žáci možnost debatovat s odbornicí a pedagogickými pracovníky ve třídě. Žáci po celou dobu pilně pracovali, projevovali zájem o environmentální oblast. O vše se zajímali a odnesli si spoustu nových vědomostí a dovedností. Výukou je provázela i paní učitelka Jarmila Nelhübelová a pedagogická asistentka Renáta Laliková, které dětem zodpovídaly všechny jejich dotazy a pomáhaly jim při jejich praktických činnostech radou či případnou dopomocí. V závěru výuky jsme všichni poděkovali naší milé odborné návštěvě za její práci, starostlivost, péči a poskytnuté informace. Projekt byl úspěšný, naučný a velmi přínosný.

PhDr. Jarmila Nelhübelová

fotogalerie zde

 


Svatý Martin - VIII. B

Publikováno: /listopad, 2022/

Svatý Martin sice na bílém koni zatím nepřijel, ale ve třídě VIII. B jsme si svátek pěkně užili. Přiblížili jsme si legendu, tradice a zvyky českého svátku sv. Martina. Děti si vyzkoušely pečení svatomartinských rohlíčků, vyrobily si hlavu koně, husu. Vyhledávaly obrázky začínající na písmeno M, procvičovaly směrovou orientaci a poslouchaly písničky o Martinovi.

Mgr. Iveta Koštialiková, Bc. Eva Balonová, Alena Russnáková

fotogalerie zde


Svatomartinské tvoření

Publikováno: /listopad, 2022/

Dnes jsme si s žáky ve třídě připomněli svátek sv. Martina. Den jsme zahájili básničkou. Následně se děti seznámily s legendou a pranostikami, které se k postavě sv. Martina váží. Namalovaly obrázky a v bludišti pomáhaly najít Martinovi cestu ke svému koni.

Bc. Radomíra Duszková

fotogalerie zde

« | 1 2 | »