Články zařazené v kategorii "leden, 2023":
25. 1. 2023 se žáci VI. B, VIII. B a IX. A třídy vydali do DDM v Orlové. Čekalo je tam „Zimní tvoření“. Děti si vyrobily krásné tučňáčky. Během tvoření rozvíjely i svou fantazii při dokreslování a vybarvování pracovních listů. Nakonec si zasoutěžily ve stolním hokeji. Děkujeme pracovnicím DDM za příjemně prožité dopoledne.
Mgr. Koštialiková Iveta
23. 1. 2023 se žáci V.A vydali opět do DKMO na divadelní představení Sněhová královna v ledovém království. Pohádka dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena byla v muzikálovém provedení, což žáky velmi zaujalo a pohádku sledovali se zaujetím, občas si i prozpěvovali. Pohádka byla plná divadelních efektů a pohádkových bytostí, se kterými žáci zažívali dobrodružství, sledovali poutavou cestu dvou sestřiček Elli a Anny a sněhuláka Olíka za ztraceným princem. A jak to v pohádkách bývá, nakonec zvítězila láska nad zlem a princovo ledové srdce roztálo.
Vzhledem k tomu, že došlo k úpravě klasické pohádky, ve škole jsme si poslechli originální verzi pohádky Hanse Christiana Andersena Sněhová královna, která popisuje boj mezi dobrem a zlem, jak ho prožívá malý chlapec a dívka. Porovnali jsme shody a rozdíly. A nakonec konstatovali, že se nám líbí obě verze této pohádky.
PhDr. Jarmila Nelhübelová, třídní učitelka
Dne 18.1.2023 se žáci V.A zúčastnili dramadílen s názvem Moře odpadků velryby Petlíny. Dramatickou dílnou je provázeli dva lektoři ze spolku zaměřeného na vzdělávací a kulturní projekty THeatr ludem. Tyto dílny využívají zážitkové metody dramatické výchovy. Formou aktivního zapojení se ze žáků stali malí herci. Povídali si o vodě, rybách, hráli různé hry – plavali jako ryby, poznávali vodní živočichy, tvořili ze škeblí rybičky dle vlastní fantazie, třídili odpad, skládali puzzle jako příběh, který jim ukazoval cestu plastů řekami až do moře. Zaujal je příběh velryby Petlíny, dozvěděli se, jak plastový odpad zamořuje různé oblasti, včetně těch vodních. A jaké nebezpečí způsobuje. Vše probíhalo interaktivní a zábavnou formou. Fotografie jsou ke shlédnutí na blogu třídy.
PhDr. Jarmila Nelhübelová, třídní učitelka
Ve středu 18. ledna se naši žáci zúčastnili dramadílen organizace THeatr ludem s názvem „ Moře odpadů velryby Petlíny“. Žáci byli rozděleni do dvou skupin. První tvořili žáci 1.- 4. třídy a druhou žáci 5. třídy.
Na začátku programu proběhlo vzájemné seznámení lektorů organizace s dětmi při hře „Štronzo“, kde se všichni hezky rozhýbali. Poté děti hádaly, co je ukryté pod šátkem (odpovídaly: míč, voda, dinosaurus, miska atd). Když zjistily, že se tam ukrývá akvárium s vodou, začaly si prohlížet encyklopedii o mořských živočiších. Potom jim lektoři rozdali mušličky, ze kterých tvořily „moře“ dle vlastní fantazie (např. šnečka, želvičku, mořského hada). Aby děti pouze neseděly, ale také se trochu hýbaly, tak lektor Jindra začal hrát na „koncovou flétnu“ a děti předváděly různé mořské živočichy (delfína, želvu, chobotnici, tučňáka). Také si zahrály hru „Žralok“, což byla varianta hry „Černokněžník“. Když se děti dostatečně protáhly, tak se zase usadily a skládaly puzzle s příběhem, jak se plasty dostanou do moře. Snažily se určit, z jakého materiálu je daný předmět a přiřadit ho ke správnému kontejneru. Nakonec si děti vyslechly smutný příběh velryby Petlíny, jak v moři spolu s planktonem spolkla i to, co neměla (děti navrhovaly: papírky od lízátek a bonbonů) a bolelo ji břicho. Dětem se dramadílny velmi líbily a už teď se těší na další.
Mgr. Eva Podzimková
V rámci přírodopisu, kdy jsme probírali hmyz jsme využili i mikroskopy. Žáci s mikroskopy nepracovali poprvé, snažíme se je využívat pravidelně. Za pomocí učitele si žáci zvládnou vytvořit preparát, někteří již zvládnou samostatně pracovat s hledáním objektu a se zvětšením.
Sehnat mouchu v zimě není jednoduché, proto jsem mouchy sbírala již přes léto, abychom měli dostatek materiálu. Mikroskopovali jsme nohu a křídlo mouchy domácí. Kromě mikroskopu žáci pracovali s pinzetou, kapátkem, podložním a krycím sklíčkem. Vypozorovali jsme, že má moucha pěkně chlupaté nohy. Její končetina se skládá ze stehna, holeně a celkem pěti článků chodila. Chodilo je zakončeno drápky. Moucha se udrží na skle proto, že má na chodidle žlázky, ze kterých vypouští lepkavou látku. K udržení na hrubém povrchu pak používá právě drápky. Na křídle jsme pozorovali krásné útvary tzv. žilky. Všechny mikroskopování velmi bavilo. Těšíme se na příště, kdy nás čeká mikroskopování rybí šupiny.
Bc. Marie Šidlová
Ve středu 11. ledna jsme se s žáky naší školy zúčastnili dramadílen – Pohni svým světem. Do školy za námi přijely dvě lektorky z organizace THeatr ludem se svým programem. Všechny fáze programu na sebe pěkně navazovaly. Na začátku proběhlo seznámení s lektory a společná aktivita, kde jsme rozhýbali naše těla. Poté jsme si povídali o cestování a hráli hry. Využili jsme rekvizity k cestování (batoh, láhev, mapa, deník, …) se kterými jsme nadále pracovali. Žáci si museli jednotlivé předměty zapamatovat a poté je znázornit ve vzduchu a na papír. Postupným zakreslováním na velký formát papíru vznikla mapa, po které jsme svým tělem cestovali. Další a zároveň oblíbenou aktivitou bylo zmačkání a trhání papíru znázorňující náš vlastní 3D prostor. Z kousku papírů jsme následně skládali vlastní obrazy a ostatní se poté snažili určit, co výtvor znamená. Žáci v programu zapojili své smysly a hlavně představivost. Vytvářeli si svůj vlastní svět a prožili dobrodružství v prostorách školy.
(Programu se zúčastnili žáci 5. – 9. třídy)
Bc. Marie Šidlová, Bc. Ester Vítová a Mgr. Pavlína Marečková
V rámci preventivních programů nPrevence a E-Bezpečí proběhla v pátek 6.1.2023 na 2. stupni projektová hodina. V ní jsme s žáky diskutovali o bezpečném používání internetu a různých sociálních sítí a o možném nebezpečí v kyber prostoru. S žáky jsme také probrali užívání návykových látek a s ním spojená zdravotní rizika.
Hodina velmi rychle uběhla, žáci živě diskutovali na dané téma. V těchto projektových hodinách bychom chtěli pokračovat.
Mgr. Pavlína Marečková
Svátek Tří králů je významný den, který se podle kalendáře slaví vždy 6.ledna, což bylo dnes. Podle legendy to byli králové z Východu. Jedná se o tři mudrce, kteří se objevili v Betlémě krátce po narození Ježíška a jako dary mu přinesli zlato, myrhu a kadidlo. Jmenovali se Kašpar, Melichar a Baltazar. Tak jsme dnes v naší třídě IX.A ZŠS na ně zavzpomínali.
Bc. Radomíra Duszková
I v letošním školním roce 2022/2023 byla vyhlášena vánoční celoškolní výtvarná soutěž O nejkrásnějšího anděla. Tato soutěž vždy podtrhne vánoční atmosféru, kterou měsíc prosinec přináší. Žáci se těšili na vánoční svátky, pekli cukroví, připravovali vánoční besídky, malovali vánoční stromečky, kapříky, dárečky, zimní zasněžené krajinky a v rámci naší soutěže i andílky. Mohli tvořit, malovat, vyrábět, modelovat individuální či skupinová dílka, a to jakýmkoliv způsobem. Některé děti se přišly podívat i na výstavu andílků, která byla umístěna v přízemí naší školy Jarní 400 od 19.12. do 22.12.2022. Kdo nepřišel, může se na ně podívat ve fotogalerii. Všechny třídy obdržely diplom a poděkování za účast. 1. místo získala třída VII.A pana učitele Michala Sebroně. Ocenili jsme krásný výrobek z plechu a staré dřevěné židle i originalitu. K soutěži se připojila i školní družina. Nikola Balíková vytvořila nádherného zlatého anděla a zasloužila si ocenění.
PhDr. Jarmila Nelhübelová, garant soutěže