Články zařazené v kategorii "březen, 2023":
6.3.2023 se žáci V.A vypravili do DKMO na divadelní představení. Čekala je pohádka o vodníku Česílkovi. Usadili se do sedaček a s potleskem uvítali herce ze Zlína, kteří se postupně měnili v celou řadu pohádkových postav (ve vodníka, vodnici, knížepána, kněžnu, rusalku). V krásných barevných kostýmech rozehráli pohádkový příběh, který se žákům moc líbil. Ti ocenili výkony herců i šťastný konec, který zpravidla pohádku provází. Ve třídě jsme si ještě o pohádce a kulturním prožitku žáků společně vyprávěli.
PhDr. Jarmila Neli Nelhübelová, třídní učitelka
Fazole Mungo jsou původem z Indie, mají zelenou barvu a využívají se pro výbornou nutriční hodnotu. Jsou bohaté zejména na bílkoviny, vlákninu a vitamíny A, C, B. Nechybí jim ani hořčík, vápník, železo a sodík.
Klíčení se provádí ve speciálních klíčících miskách nebo sklenicích. Jelikož jsme nic takového neměli, poradili jsme si „domácí výrobou“. Ke klíčení jsme použili zavařeninovou sklenici a jako sítko nám posloužila záclona. Nejprve jsme mungo klíčky přebrali. Poté je umístili do sklenice, do které jsme napustili vodu a klíčky 3x propláchli. Nechali je přes noc stát ve vodě a odpočívat. Následující den ráno jsme viděli, jak klíčky zvětšily svůj objem. Poté jsme vodu vypustili a sklenice otočili dnem vzhůru. Izolepou jsme je připevnili k nádobě, aby mohla zbytková voda ještě vytéct ven. Pak už stačilo každý den klíčky 1-2x propláchnout a čekat, dokud nepustí kořínky. Trvalo to cca 3 dny. Přes víkend jsme Mungo nechali ještě klíčit, ale uchovali jsme je v lednici, abychom chladem zpomalili proces klíčení. Po víkendu jsem žákům donesla čerstvý chléb, který jsme si natřeli sýrem a posypali vyklíčenými Mungo fazolkami. Doba klíčení byla cca 6 dnů. Chutnaly sladce, jako zelený hrášek.
Bc. Marie Šidlová
Poslední únorový den naše žáky opět navštívily loutky pan Barvička se slečnou Mašličkou. Tentokrát společně s žáky v rámci tvořivé hry vyráběli dort k narozeninám slečny Mašličky. Také se vydali na louku, aby natrhali kytici plnou pestrobarevných květin a vyrobili náhrdelník, kterým obdarovali slečnu Mašličku.
Terapie se dětem moc líbila a díky nadaci OKD, která podpořila náš projekt "Divadlo dětem", se můžeme na šikovné lektory, pana Barvičku a slečnu Mašličku těšit, jaká dobrodružství nám připraví na příště.
Mgr. Monika Chvějová
V hodinách pracovních činností vyrábějí naši žáci nejrůznější výrobky. Vyzkoušeli si některé možnosti zpracování dřeva jako je orýsování, řezání, pilování apod. Při výrobě letadélek použili lepené spoje a spojování hřebíky. Sekery spojovali použitím kolíkového spoje. Plechové sýkorky vystřihli pomocí nůžek na plech a opracovali pilníkem. Poté byly umístěny na dřevěnou základnu a vznikl jednoduchý zvedací terč. V průběhu školního roku se dovednosti žáků v pracovních činnostech výrazně zlepšují.
Mgr. Michal Sebroň