Dne 24. 6. jsme přijali pozvání maminky žákyně VI. A na zahradu, která se nachází v blízkosti naší školy. Vzali jsme si deky, hudební nástroje, občerstvení a vyrazili. Nejdříve jsme roztáhli deky na trávu, udělali si pohodlí a zazpívali si písničky s letní tématikou. Také jsme si zatancovali, a nakonec se v přírodě pěkně najedli a napili. Byl to pro děti zážitek a my věříme, že ne poslední na této krásné zahradě. Děkujeme rodičům Elišky za občerstvení, za hezky strávené dopoledne a přejeme všem pohodové prázdniny.
24. 6. 2022 Mgr. Ivana Valčáková
Ve středu 22.6. se na naší škole uskutečnila dramadílna s názvem Včelí kolektiv, kterou pořádal spolek Theatr ludem. Výukovou formou s metodami dramatické výchovy se zaměřili na stmelování kolektivu a uvědomování si kladů spolužáků. Včelí kolektiv proto, že každý má své důležité poslání v úlu. Stejně jako třídní kolektiv. Děti si zahrály na včely prchající před sršní. Kreslily a vypisovaly své pozitivní vlastnosti, které pak lepily na velký arch papíru. Hledaly a pojmenovávaly pozitivní vlastnosti na ostatních. Formou hry a prožitku si děti mohly uvědomit jak jsou navzájem důležití.
Bc. Ester Vítová
Dne 22. května žáci a pedagogičtí pracovníci VIII. B zahráli pro své spolužáky pohádku O neposlušných kůzlátkách. Děti se dozvěděly, co se stalo s kůzlátky, když neposlechla maminku. A jak byl vlk potrestán. Děkujeme všem za sladké dobroty, které byly odměnou pro děti za jejich výkon. Vystoupení jsme si moc užili.
Mgr. Iveta Koštialiková, Alena Russnáková, Beata Twardziková
V úterý 21.6. jsme s dětmi vyrazili do Zoo Ostrava. Cestovali jsme autobusem a trolejbusem. Všechno jsme pěkně stihli a dorazili v pořádku na místo. Při vstupu nás přivítali plameňáci. Hned nás přepadl hlad, tak jsme se posilnili a vyrazili na další dobrodružství. V první části jsme navštívili domácí zvířata. Využili jsme možnost vstoupit přímo mezi kozy. Kozy nám potvrdily, jak jsou mlsné a pustily se do pracovních listů, které paní učitelka Maruška pro děti připravila v rámci opakování učiva z přírodopisu. Když se je paní učitelka snažila vzít zpátky, koze se to nelíbilo a paní učitelku pěkně potrkala. Další zastávkou bylo lanové hřiště, kde se děti pěkně vyřádily. Prošli jsme si otevřenou voliéru s exotickým ptactvem, které nám létalo nad hlavou. Největšímu zájmu u dětí se těšili šimpanzi v pavilónu opic. Malé šimpanzí mládě se pěkně předvádělo a starý samec na vše dohlížel. Pak jsme se opět posilnili párkem v rohlíku, hranolkami nebo langošem a pomalu vyrazili na cestu zpět. Na zpáteční cestě jsme měli jednu minutu na přestup z trolejbusu na autobus, stihli jsme to. Dokázali jsme si, že máme přece jen dobrou kondičku.
VII.A, Bc. Ester Vítová
Podruhé v měsíci červnu se sešli žáci 9. a 6. ročníku s preventistkou MP Orlová Mgr. Denisou Sapíkovou a školní preventistkou Mgr. Marií Šnokhousovou při interaktivním programu Unplugged. Tématem byly emoce, jejich projevy, prožívání a zvládání. Pomocí emotikonů se žáci pokoušeli emoce vyjádřit a rozpoznat. Popsali situace, kdy takové emoce sami prožívali, co cítili. Ve skupinách předvedli dialog na dané téma, ve kterém řešili otázky rozhodování a obhájení vlastního názoru. Žáci zvládli úkoly a rozhovory na výbornou. Dokázali se aktivně zapojit, projevit emoce i empatii. "Deváťáci" odcházejí z naší základní školy. Věříme, že si odnesou nejen rady ale i vlastní prožitky, které v životě uplatní.
Mgr. Marie Šnokhousová
Dne 21.6. navštívila dopoledne třída VI. A speciální třídu mateřské školy Lesní. Některé z dětí z této školky přecházejí do našich speciálních tříd, a ne jinak tomu bude i v letošním školním roce. S MŠ Lesní spolupracujeme už dlouho, jen nám to přerušila doba plná omezení, proto bylo naše shledání plné očekávání a zábavy. Seznámili jsme se s našim budoucím žáčkem, společně si zazpívali, zatančili a snědli plno dobrot, které nám v MŠ upekli a přichystali. Bylo to milé shledání.
V příštím školním roce u Vás, nebo u nás na viděnou.
Mgr. Ivana Valčáková
V letošním školním roce nám byl poskytnut finanční dar Nadace OKD k zakoupení keramické pece, hlíny, glazur a pomůcek. Od dubna již žáci všech tříd 1. stupně ZŠ Jarní 400 vytvořili řadu krásných výrobků. V červnu jejich snažení vyvrcholilo prezentací výrobků formou výstavky s názvem Rozkvetlá louka. Na tento projektový den se všichni pečlivě připravovali. Výstavku prací našich šikovných žáků je možno zhlédnout na naší škole do 28. června. Děti si tvoření s keramické hlíny velice oblíbily. Při tvůrčí práci si mimo jiné procvičí jemnou motoriku, fantazii a trpělivost. Při vlastním tvoření je vidět jejich zaujatost prací, radost v očích, když si vlastní výrobek trvalé hodnoty odnáší domů. Věříme také, že si většina z nich uvědomila, kolik úsilí stojí za výrobkem, který vytvořila lidská ruka. Jsme velice rádi, že díky této nadaci máme možnost obohatit hodiny výtvarné výchovy a praktických činností novou technikou. Do budoucna plánujeme dětskými výrobky zkrášlit prostředí školy, zapojit do práce s hlínou i rodiče žáků a na podzim se již děti těší na soutěž O nejkrásnějšího draka.
Mgr. Martina Siwiecová
V pátek 17. 6. jsme se věnovali celoškolnímu projektu "Finanční gramotnost". Na prvním stupni jde především o peněžní gramotnost – pohyb peněz, nákup - prodej, hospodaření. Smyslem a hlavním cílem této akce je porozumění finančním situacím, do kterých se mohou děti dostat, učí se rozhodovat o svých penězích. Prvňáčci a druháčci se ve světě peněz teprve rozkoukávají. Vyzkoušeli si, jaké to je být dospěláky a starat se o rodinnou pokladnu. Nakupování si sami vyzkoušeli. Ti větší už vědí, že nic není zadarmo. Učili se hospodařit s rozpočtem, pracovat v týmu s vidinou společného cíle. Sami se přesvědčili, že vydělat peníze nemusí být vždycky snadné. V pexesech, osmisměrkách a přiřazovačkách si žáci osvojili znalosti o našich bankovkách i cizích měnách. Vyžili jsme také interaktivní hry České spořitelny z projektu ABECEDA PENĚZ.
Mgr. Jana Gvuzdová
Blíží se konec školního roku, děti už se těší na vysvědčení a hlavně na prázdniny. Poslední dny si děti zpříjemnily pohádkou O kohoutkovi a slepičce. Vystoupení si připravili žáci ZŠS z IX.B a VI.A se svými učitelkami a asistentkami. Aby slepička zachránila svého kohoutka, musela se vydat pro vodu. Cesta za vodou ale nebyla vůbec jednoduchá a slepička musela prosit třeba u švadlenky, ševce, prasátka nebo kravičky. Na cestu jí děti vždy zazpívaly nebo zatančily. Nakonec slepička kohoutka zachránila. Děti se do děje také zapojily společně tleskaly, tančily, mávaly, zahrály si na sladovníka a měly radost, že všechno dobře dopadlo. Přejeme vám, děti, krásné prázdniny. Buďte opatrné, ať vás nemusí někdo zachraňovat tak jako slepička kohoutka.
Mgr. Marie Šnokhousová
Světový den oceánů připadá na 8. června. Navrhla ho Kanada na Konferenci OSN o životním prostředí a rozvoji v Rio de Janeiru v roce 1992, aby lidem připomněl význam a životadárnou roli oceánů. Světové oceány jsou kolébkou života. Pokrývají více než dvě třetiny zemského povrchu. Téměř všechny živé organismy na zemi jsou nějakým způsobem na oceánech závislé. Tématem letošního Světového dne se stala „Udržitelnost oceánů“. My jsme si světový den oceánů připomněli také. Nejprve nás čekalo zhlédnutí videa o znečištění oceánů a poté jsme si zahráli na záchranáře želviček. Oceány jsou znečištěny převážně plasty důsledkem špatného zacházení člověka s odpadem. Vysvětlili jsme si, jak správně odpad třídit a jak hlavně těžce rozložitelný odpad nevytvářet nebo ho alespoň omezit. Místo jednorázových igelitových tašek můžeme používat látkové, místo pet lahví můžeme používat láhve ze tvrzeného plastu, které mají větší udržitelnost. Nebudeme potřebovat tolik hraček, nového oblečení atd. Želvy jsou dnes kriticky ohrožené, a proto nás čekalo želví dobrodružství. Děti si zahrály hru, kde prožily život jedné obyčejné želvy. Pytláci loví nejen želví vajíčka, ale i samotné želvy pro jejich maso a krunýř. Děti tak musely želvy spolu s vajíčky před pytláky zachránit a pomoci želvám dostat se do vody. Tato cesta ze souše do oceánu je pro želvy velmi důležitá. Na starší ročníky čekaly i vědomostní otázky a hlavolamy.
Bc. Marie Šidlová