V rámci třídenního projektu věnovanému podzimní přírodě, jejími typickými znaky a plodům podzimu, jsme si formou pozorování, vyprávění, rozhovoru, vycházek, hravých prvků, pracovních listů a s využitím dokumentů o přírodě v PC, zopakovali a upevnili znalosti k tématu. Žáci si přírodniny nasbírali, manipulovali s nimi v hudebně – pohybových chvilkách a tvořili v pracovních činnostech. Přečetli si o tom, co nám příroda na podzim dává, jak zužitkováváme její plody. Vše si také zapsali a v matematice spočítali jednotlivé druhy. Podzimní příroda je pro žáky velkým lákadlem a inspirací k aktivitám.
Dne 9. 10. Mgr. Ivana Valčáková
Vzhledem k současné situaci jsou tyto webináře otevřeny jednotlivcům, kteří mají zájem dozvědět se více o HIV a AIDS.
Vysílání žáci sledovali na internetu společně se svými učiteli.
Pořad moderoval David Vaníček a žákům byla nabídnuta k využití i možnost si během vysílání pohovořit s lékaři (odborníkem na HIV a preventistou) a také se zkušeným lektorem.
M.Šnokhousová
Na projektový den v planetáriu navazovaly ještě malé třídní projekty o vesmíru, které shrnuly všechny poznatky.
Snažili jsme se o vytváření základů pro práci s informacemi, o rozvoj kooperativních dovedností, o vytvoření základů aktivních postojů dětí ke světu.
V hodinách českého jazyka žáci četli zajímavosti o planetách, slovně vyjadřovali svou fantazii a rozšiřovali si tak slovní zásobu. Ve výtvarné výchově žáci rozvíjeli svou představivost a snažili se o estetické a logické uspořádání své práce. Při svém tvoření v pracovních činnostech procvičovali různé manipulační, konstruktivní a grafické činnosti.
Své práce žáci prezentovali před třídou.
Záložka do knihy spojuje školy: Radost ze čtení ukrytá ve verších básní nebo v próze/
Záložka do knihy spája školy: Radosť z čítania ukrytá vo veršoch básní alebo v próze
Slovenská pedagogická knižnica v Bratislavě ve spolupráci s Knihovnou Jiřího Mahena v Brně u příležitosti Mezinárodního měsíce školních knihoven opětovně připravila pro české i slovenské žáky mezinárodní projekt Záložka do knihy spojuje školy. V září 2020 byl zahájen 11. ročník, do kterého se zapojila i naše škola.
1.10.2020 jsme obdrželi kontaktní údaje a doplňující údaje o průběhu 11. ročníku československého čtenářského projektu. Letos budeme spolupracovat se Spojenou školou Chminianske Jakubovany 21, Prešovský samosprávný kraj, SR.
Naši žáci budou libovolnou technikou vyrábět záložky, které na konci října budeme odesílat vybrané slovenské škole. Cílem projektu je podpora čtenářské gramotnosti, čtenářství a navázání kontaktů mezi českými a slovenskými školami.
Mgr. Rozália Cenigová, odborný garant česko-slovenského projektu popřála a poděkovala všem zúčastněným:„ Prajem Vám, aby ste všetci pri realizácii projektu zažili veľa radosti z čítania, veselej zábavy so záložkami a radostného objavovania krásnych priateľstiev. Ďakujem Vám v mene organizátorov za zapojenie sa do projektu, za Vašu veľkodušnosť a ochotu urobiť niečo navyše pre Vašich žiakov a za podporu čítania. Poďakovanie patrí aj Vašim žiakom za ich úsilie vyrobiť záložku na jednej strane podľa svojich schopností a možností a na druhej strane ako darček pre zatiaľ neznámeho kamaráta z partnerskej školy. Rovnako im patrí vďaka aj za snahu podeliť sa o svoje čitateľské zážitky so svojimi spolužiakmi a zároveň odporučiť knihu na čítanie rovesníkom z partnerskej školy.
PhDr. Jarmila Nelhübelová
V pátek 25. 9. se žáci naší školy zúčastnili projektového dne v Planetáriu v Ostravě.
Po příjezdu na místo a důležitém posilnění svačinkami od rodičů, si děti prohlédly budovu planetária.
Pak si žáci odložili věci do šatny a vydali se do kinosálu. Tam se usadili do pohodlných sedadel a začala projekce.
Díky moderním technologiím měli žáci zprostředkovaný pohled na hvězdnou oblohu.
Stroj času nám umožnil projít oblohu od stmívání, přes celou noc až do svítání.
Sledovali jsme západ a východ slunce, pohyb měsíce na obloze, poznali jsme některá souhvězdí a nejvíce zářící hvězdy. Seznámili jsme se také s planetami Sluneční soustavy, viděli jsme naši galaxii - Mléčnou dráhu.
Během virtuální vesmírné cesty Sluneční soustavou na palubě rakety Polaris, kterou nás provázeli lední medvěd, tučňák a všetečný kolibřík, jsme zjistili, proč vzniká polární záře.
Zastavili jsme se také na Měsíci a dále navštívili několik planetek mezi Marsem a Jupiterem. Zažívali jsme různá dobrodružství a nakonec jsme zdárně přistáli zpátky na Zemi.
Prohlédli jsme si také hvězdárnu, kde žáky okouzlila kopule s dalekohledem.
Z prohlídky Planetária a připraveného programu byly děti nadšené.
Radost jim udělala také možnost nákupu drobných suvenýrů s vesmírnou tématikou.
Tento projekt byl velice zajímavý a přínosný, děti si odnesly spoustu krásných a nevšedních zážitků.
Veškeré náklady byly hrazeny z projektu „Šablony II“.
Mgr. Jana Gvuzdová
Dnes 25.9.2020 proběhl ve škole (v budově Slezská 200) cvičný požární poplach. Všichni přítomní žáci (40) a pracovníci školy (25) stačili budovu spořádaně opustit v čase 2 minuty a 6 sekund. Cvičení proběhlo v souladu se školním vzdělávacím programem jako praktické seznámení s činností člověka při mimořádných situacích.
Mgr. Jana Raszková
Dne 22. září 2020 děti navštívily v rámci projektového dne školní družiny Archeopark Chotěbuz. Byl krásný, teplý, slunečný den a děti se vypravily na cestu do hluboké minulosti, aby poznaly život našich dávných slovanských předků. Prohlédly si dřevěné stavby a opevnění. Vyzkoušely si vyrýt své jméno do voskových tabulek starým písmem (hlaholicí), oblékly si zbroj, podívaly se také na keramické nádoby, zbraně, nářadí a kožešiny, které Slované používali. Zkusily si z obilí namlet mouku. Podle vůně poznávaly bylinky, které se dodnes pěstují. Na chvíli se děti změnily v obránce, kteří chránili své území před nepřítelem. Také si zahrály dřevěné pexeso s obrázky zvířat, rostlin a stromů, vyskytujících se v dané oblasti. Největším zážitkem byla pro děti lukostřelba, kdy se trefovaly šípem do terčů. Na závěr si děti koupily drobné upomínkové předměty a spokojeně odjížděly zpět do Orlové, kde na ně čekali rodiče.
Vychovatelky: Marcela Šokalová
Martina Flešková
Lektorka: Mgr. Jana Jelenová
Asistentky: Lucie Bačová
Alena Russnáková
V rámci pracovních činností si žáci v jeden den upekli švestkový koláč i bramborové placky. Všichni se toho ujali s velkou vervou a podle toho vypadal konečný výsledek. Chutný placek i koláček, který budou mít děti druhý den na svačinku. Dary přírody byly zužitkovány a děti spokojené.
10. 9. 2020
Mgr. Ivana Valčáková
Skončilo prázdninové lenošení, nyní je čas na učení.
Datum 1. září je velkým dnem pro malé předškoláky. Ptáte se proč?
Protože se z nich stali praví školáci.
Ve třídě se přivítali s paní učitelkou a paní ředitelkou PhDr. Soňou Balonovou, která prvňáčkům popřála hodně štěstí a úspěchů, aby se jim ve škole líbilo a chodili do ní rádi. Děti se dozvěděly, co všechno se ve škole naučí a vyprávěly, na co se nejvíce těší.
Velkou radost jim také udělaly dárečky, které dětem věnovalo Město Orlová a firma SuntanShop. Každý žáček dostal něco pro zábavu, něco k mlsání a něco k učení.
A my si budeme přát, aby jim to krásné bezelstné nadšení vydrželo co nejdéle.
Mgr. Jana Gvuzdová
Ani jsme nevěřili, že ještě tento projekt uskutečníme, ale stalo se.
Do třídenního projektu jsme zařadili soutěživé hry, výtvarnou tvorbu k tématu, v tělocvičně školy vytvořili velkou překážkovou dráhu, kde se každý den vracíme a procvičujeme koordinaci, vytrvalost a obratnost. Děti také zažily napětí při hledání pokladu v blízkosti školy, kreslily křídou na chodník, koupily si v obchodě nanuk a podílely se na tvorbě chlebíčků, které s chutí snědly. Za splnění všech aktivit byly odměněny medailí a kornoutem dobrot. Chtěli bychom poděkovat paní U.Ondruszové za balíček sladkostí pro všechny děti a také IX. B za spolupráci a organizaci některých akcí.
4. 6. 2020 Ivana Valčáková