Podzimní dobrodružství v IX. A

Publikováno: /říjen, 2024/

V říjnu, s příchodem barevného podzimu, se v naší třídě uskutečnil zajímavý třídní projekt s názvem „Podzimní dobrodružství“.Tento projekt byl zaměřen na podporu kreativity, smyslového vnímání a spolupráce mezi žáky s různými potřebami. Hlavním cílem bylo přiblížit žákům krásy a proměny podzimu pomocí praktických a smyslových aktivit. Děti se učily pracovat s přírodními materiály, rozvíjely jemnou motoriku a zároveň prohlubovaly své znalosti o ročních obdobích. Společné aktivity posílily vztahy mezi žáky a vytvořily příjemné a podpůrné prostředí ve třídě. Celý projekt se setkal s velkým úspěchem, a proto plánujeme další podobné tematické projekty i do budoucna.

Mgr. Radomíra Duszková

fotogalerie zde


Plody podzimu - projekt IX.B

Publikováno: /říjen, 2024/

Projektový den „Plody podzimu“ je akce IX.B třídy. Žáci měli možnost seznámit se s podzimními plody a listy stromů, což je nejen poučné, ale i zábavné. Tvorba ze suchých plodů a lepení listů rozvíjí kreativitu a manuální zručnost. Ochutnávka ovoce a zeleniny přináší nové zážitky a vaření dýňové polévky je skvělý způsob, jak se naučit něco nového v kuchyni. Rozlišování a třídění přírodnin podporuje jejich poznávání a znalosti o přírodě. Třídní projekt jsme zdokumentovali na fotografiích.

Mgr. Marie Šnokhousová

fotogalerie zde


Preventivní program na téma šikana a kyberšikana

Publikováno: /říjen, 2024/

Žáci 2. stupně se zúčastnili preventivního programu realizovaného Renarkonem o.p.s. Ostrava.

Cílem programu bylo zvýšit povědomí o šikaně a kyberšikaně, jejich příčinách a důsledcích, a vybavit účastníky nástroji, jak těmto jevům předcházet a jak správně reagovat.

Žáci pracovali interaktivně ve skupinách, diskutovali a prezentovali své výstupy.

Ve druhé části se žáci dozvěděli o rizicích komunikace s neznámými lidmi na sociálních sítích, posílání vlastních fotografií a videí. Zjišťovali, jaké psychické dopady může kyberšikana mít. Užitečné kontakty na odborníky mohou být jednou z forem pomoci.

Pro žáky 1. stupně realizovali lektoři Renarkonu o.p.s. preventivní program zaměřený na vztahy ve třídě, vzájemnou komunikaci a pozitivní klima.

Tento program by měl posílit prevenci šikany a kyberšikany a podpořit zdravé vztahy mezi účastníky.

Za poskytnutou dotaci děkujeme KÚ MSK. Za realizaci programu děkujeme PhDr. Waloszkovi,

Mgr. Sapíkové a lektorům Renarkonu o.p.s. Ostrava.

Mgr. Marie Šnokhousová

fotogalerie zde


Školní projekt Jíme zdravě

Publikováno: /říjen, 2024/

V úterý 9. 10. 2024 se žáci IV. A ze ZŠ Jarní těšili do školy samozřejmě na výuku, ale i na společný oběd ve školní jídelně v rámci projektu Jíme zdravě. V hodině českého jazyka si povídali o vaření, o zdravém stravování, rozlišovali zdravá a nezdravá jídla, připravovali si jídelníček na další projekt MasterChef.

Ve školní jídelně se seznámili s kulturou stolování, slušným chováním při jídle. Popřáli si dobrou chuť a už si jen pochutnávali na dobrém jídle. Odcházeli spokojeni a těší se na další společný oběd.

PhDr. Jarmila N. Nelhübelová

fotogalerie zde


Využíváme finance z projektu OKD pro praktickou výuku při přípravě pokrmů

Publikováno: /říjen, 2024/

Naše škola se stala příjemcem podpory z projektu Nadace OKD „Prací k lepší budoucnosti“, která umožnila rozšířit a zkvalitnit výuku v oblasti pracovních činností. Díky finanční pomoci jsme mohli do našich školních kuchyní pořídit nové vybavení a suroviny, které posouvají naše hodiny vaření na vyšší úroveň.

Projekt OKD se zaměřuje na podporu vzdělávání, praktických dovedností. Využili jsme příležitosti získat prostředky na obohacení praktické výuky tak, aby žáci získali cenné zkušenosti nejen s přípravou pokrmů, ale také se zásadami hygieny, organizace práce a zdravého stravování.

Žáci se učí připravovat pokrmy od jednoduchých jídel až po složitější recepty, čímž si zlepšují nejen kuchařské schopnosti, ale také získávají důvěru ve své dovednosti a učí se efektivně spolupracovat s ostatními. Kromě základních receptů se zaměřujeme i na zdravé stravování, což je pro mladou generaci velmi důležité.

Díky podpoře z projektu OKD má naše škola možnost vést praktickou výuku na úrovni, která podporuje zdravé životní návyky a rozvoj klíčových dovedností pro život.

Mgr. Michal Sebroň

fotogalerie zde


Záložka do knihy spojuje školy

Publikováno: /říjen, 2024/

V září naše škola ZŠ Jarní využila nabídky Národného inštitútu vzdelávania a mládeže a Knihovny Jiřího Mahena v Brně a přihlásila se do 15. ročníku česko - slovenského projektu Záložka do knihy spojuje školy. Činíme tak již několik let, protože se jedná o velmi hezký projekt, který podporuje čtenářskou gramotnost, poznávání jazyka, literatury, historie, kultury, regionálních zvyků, vzájemnou komunikaci a spolupráci mezi školami.

V říjnu jsme obdrželi kontaktní údaje. Letos budeme spolupracovat se Spojenou školou, Tehelná 23 v Lipanoch. Vždy nás velmi těší výroba záložek pro slovenské žáky, které jim koncem října odesíláme a s radostí pak očekáváme ty jejich. Letos budeme tvořit na krásné téma Od mravence po velrybu – inspirující svět zvířat. Tak už jen s radostí začít ….

PhDr. Jarmila N. Nelhübelová


Žáci 2.stupně praktických tříd tvořili z přírodnin

Publikováno: /říjen, 2024/

Krásné a teplé zářijové počasí přímo vybízelo k aktivitám venku, čehož využili žáci druhého stupně praktických tříd během hodin výtvarné výchovy. 

Úkol byl jasný - vytvoř podle fantazie z přírodních materiálů v okolí cokoli. 

K jejich výtvorům patřily domek, mandaly, srdce, květiny a mnoho dalších. 

Díky volné tvorbě a inspiraci přírodou vznikla roztodivná díla, která odrážejí kreativitu, ale i pozorovací schopnosti žáků. 

Tato aktivita nejen rozvíjela estetické vnímání a cit pro krásu přírody, ale učila týmové spolupráci nebo vzájemné inspiraci. 

Mgr. Mikulášková Šárka 

fotogalerie zde

 


Exkurze Botanické zahrady

Publikováno: /září, 2024/

V úterý 24. září se žáci ZŠS – autistické třídy, zúčastnili exkurze v místní Botanické zahradě, která je chloubou pana O. Potyky. Tento speciálně zvolený výlet byl zaměřen na to, aby dětem umožnil prozkoumat přírodu, poznat nové rostliny a prožít chvíle v klidném prostředí. Exkurze měla nejen vzdělávací, ale i terapeutický rozměr. Pro žáky s PAS je příroda často místem, kde se mohou uvolnit a soustředit na jednoduché, ale přitom významné podněty. Děti odcházely z Botanické zahrady s úsměvem a pozitivními dojmy.

Mgr. Radomíra Duszková

fotogalerie zde


Podzimní den v VII. B – projektové vyučování

Publikováno: /září, 2024/

Celý první podzimní školní den jsme věnovali projektovému vyučování o podzimu. Na začátku jsme s žáky hledali znaky podzimu, vypracovali jsme pracovní list. Žáci poznávali, pojmenovávali a třídili přírodniny. Vybírali typické podzimní počasí. Pohybově ztvárnili vítr a také jsme si zazpívali písně k podzimu, které jsme doplnili tancem. Nejvíce se žákům líbila výtvarná aktivita – kdy pomocí prstových barev na velký formát zobrazili barevný podzim.

Mgr. Michaela Sasoňová

fotogalerie zde


Program na podporu dobrých vztahů ve škole pokračuje s novým sociálním pedagogem

Publikováno: /září, 2024/

Stejně jako v loňském školním roce i letos na ZŠ Jarní funguje pozice sociálního pedagoga, kterou nově vykonává Mgr. Nikola Jankurová. Jejím cílem je pokračovat v úspěšné práci své předchůdkyně a podílet se především na vytváření pozitivního klimatu ve škole. Měsíc září je proto mimo jiné věnován vzájemnému seznamování. Během společných setkání se žáci s nově příchozím sociálním pedagogem poznávají za pomocí různých aktivit a her, a kromě jiného se zaměřují na pozitivní vnímání sebe i druhých.

Také rodiče našich žáků se mohou na nového školního sociálního pedagoga v případě potřeby obrátit. Kontaktní údaje jsou k dispozici na vizitce ve fotogalerii, popřípadě u třídních učitelů.

Mgr. Nikola Jankurová

fotogalerie zde

« | 17 8 9 10 11 12 1369 | »