Zš Jarní připravuje projekt s názvem „Hravě stravovat se zdravě“, jelikož jsme v uplynulém školním roce podali žádost o poskytnutí dotace z rozpočtu Moravskoslezského kraje, která nám byla schválena. Spolu s metodikem prevence Mgr. Marii Šnokhousovou jsme se rozhodly podpořit aktivity v oblasti prevence rizikového chování. Rizikové chování bývá často spojeno s nárůstem sociálních, výchovných, zdravotních a dalších rizik pro společnost nebo jedince. Cílem našeho projektu je informovanost o rizikovém chování spojeného s poruchami příjmu potravy. Žáci absolvují s paní nutriční terapeutkou preventivní program o rizicích spojených s nevhodnými stravovacími návyky a o zásadách zdravého stravování. Následně proběhne i příprava pokrmů.
Touto cestou bychom rádi poděkovali za finance poskytnuté krajem a za podporu námi vybraného projektu.
Bc. Marie Šidlová
Od září na ZŠ Jarní nově funguje pozice sociálního pedagoga. Jedním z jeho úkolů je vytvářet pozitivní klima na škole, podporovat a propojovat vztahy mezi žáky navzájem, působit preventivně. V rámci seznámení se, proběhl během prvních dvou týdnů školy program ve třídách na prvním i druhém stupni, který měl za cíl podpořit dobré vztahy ve třídách. Aktivity byly zaměřené na vnímání svých pozitivních vlastností a osobního přínosu v kolektivu. Hledali jsme věci a informace, které nás spojují, pomáhají nám více se přiblížit. Nejmladší děti se seznámily s loutkou Pavlíkem, kterého přesvědčily, že škola je přátelské místo.
Bc. Ester Vítová
Školní sociální pedagog
V pozdním „letním“ zářijovém dni jsme byli pozváni na zahradu rodičů E. Božíkové. Děti si přinesly párky, které si za asistence samy opekly. V prostorách zahrady si hezky vyhrály, houpaly se na houpačce, házely s míčkem a v malém domečku rozvinuly pohádku „ Boudo budko“ v jiné verzi. Největším překvapením byly MELOUNY, rostoucí v této zahradě, které vážily nejméně 10kg. Bylo jich tam ještě osm, jeden z nich děti ochutnaly a odnesly si do školy k zítřejší svačince. Meloun byl šťavnatý, sladký a moc dobrý. Děkujeme rodičům Elišky za krásné přijetí a příjemné posezení i s dalšími rodiči žáků.
Mgr. Ivana Valčáková
Léto uteklo jako voda a před námi je podzim plný pestrých a zářivých barev. Dny se pomalu zkracují a po ránu už může být chladno. Zvířata si začínají připravovat zásoby na zimu. V září je krajina doslova napěchovaná zrajícími plody. Dozrávají plody bezu – bezinky, můžete si je nasbírat a uvařit si bezinkový sirup proti kašli. Začíná sezóna jablečných štrůdlů a oblíbených dýňových polévek. Pokud je deštivo, najdeme v lesích mnoho druhů hub. V září se začíná příroda vybarvovat do všech možných barev. Zkuste pozorovat barvy, můžete třeba zkusit najít co nejvíce odstínů jedné barvy. Můžete sbírat žaludy, kaštany nebo třeba nažky javorů. Když je pustíte z velké výšky, začnou se točit jako vrtule vrtulníku.
Ve škole i letos budeme pozorovat přírodu a poznávat ji všemi smysly. Budeme šetřit energiemi, neplýtvat vodou a také sbírat použité baterie. Budeme pečovat o rostliny v truhlících. A hlavně budeme z přírodnin tvořit. Těšíme se na vaše nápady.
Mgr. Marie Šnokhousová
Období prázdnin dětem pomalu končí a nový školní rok za několik dní začíná. Věříme, že si děti odpočinuly a do školy se těší.
Cesta do školy začíná vstáváním, a proto je vhodné se naučit vstávat včas, aby dítě mělo dostatek času na přípravu. Vyberte mu bezpečnou cestu, připomeňte přecházení po přechodech pro chodce, rozhlédnutí se na obě strany. Dětem doporučte, aby cizím lidem nesdělovaly informace o sobě, nebraly si od nich žádné sladkosti, nesedaly do cizího auta. Děti do školy nesmí přinášet věci, které by mohly ohrozit zdraví, způsobit úraz nebo ohrožovat mravní výchovu, větší částky peněz a cenné věci.
Na děti čeká spousta úkolů, proto potřebují také odpočinek a relaxaci, pohyb, tekutiny, vhodnou stravu a dostatek spánku. Hlavně mladší děti mohou být v tomto přechodovém období mírně podrážděné nebo se únava projeví na jejich fyzické kondici. Stojí za to si najít čas a naplánovat společně nějaké zajímavé výlety či činnosti na víkendy nebo svátky, kterých je do Vánoc hned několik. Něco na co se děti budou moci těšit.
Přejeme dětem i rodičům pohodový školní rok.
Mgr. Marie Šnokhousová
Od 2. pololetí školního roku jsme pro žáky speciálních tříd, pravidelně každý čtvrtek v měsíci (někteří žáci i jednou týdně), připravovaly zábavnou hodinu s bubínky a hudebními nástroji. Děti se za půl roku naučily rytmicky, dle hudby bubnovat, reagovat na pokyny, napodobovat pohyb a v závěru i relaxovat u tónů klavírních skladeb. Děti to velmi bavilo, vždy se těšily na každé bubnování. Každá hodina měla téměř stejnou podobu a ony už věděly, co přijde. V příštím roce budeme pokračovat a připravíme pro děti zase nový program.
Mgr. Ivana Valčáková a Mgr. Monika Chvějová
29.06.2023 žáci V.A vyrazili na poslední výlet v tomto školním roce, a to do Karviné. V Karviné jsme byli již několikrát. Historii známe, tak jsme si jeli užít prostředí parku Boženy Němcové. Projít se, popovídat si o společných zážitcích z výletů, které jsem realizovali, ze školního roku, který nám pomalu končí, o plánech na prázdniny, zasportovat si v dětském koutku, užít si nádhernou přírodu tohoto zámeckého parku, nakrmit zvířátka. Konečně byl zprovozněný lanový hrad, tak se žáci mohli radovat z tohoto bezpečného adrenalinového zážitku, vyzkoušet si svoji rychlost a obratnost. A hlavně jsme si chtěli užít poslední společně strávené chvíle. Výlet se nám vydařil, sluníčko svítilo, nepršelo a hlavně nám bylo pospolu moc dobře. A tak to má být.
PhDr. Jarmila N. Nelhubelová, tř. učitelka
Před samotným koncem roku, 28. 6., se na naší škole uskutečnila vzdělávací akce, kterou pro žáky uspořádal Hasičský záchranný sbor Karviná.
Celý program byl zahájen besedou s hasičem, který žákům zábavnou formou přiblížil, co všechno hasiči dělají a s čím lidem pomáhají. Poučil je, jak zavolat hasiče, někteří žáci si s ním na volání hasičům zahráli. Upozornil žáky, že hasiči se nesmí zneužívat a volat k požáru, když to není pravda, že je mohou v tu chvíli potřebovat lidé jinde. Také je poučil, že pachatel takového zneužití je policií dohledatelný a ve většině případů je i potrestán. Celá beseda se nesla v zábavném a vtipném duchu.
Po skončení besedy se žáci s pedagogy přesunuli na parkoviště za budovu školy na Slezské 200. Tam již byla připravena hasičská auta. Žáci se zde seznámili s vybavením a funkcí aut a také s dalšími zajímavými činnostmi hasičů. Byli nadšeni, že si mohou auta prohlédnout zblízka a prozkoumat jejich vybavení. Žákům se beseda a ukázka aut hasičů líbila a byla pěkným zpestřením závěru školního roku.
Mgr. Edita Jámborová
23.06.2023 se 12 žáků ze III. A a V. A vypravilo do našeho hlavního města Prahy v rámci OP JAK. Téměř celý školní rok se žáci na tuto událost těšili. A dlouho očekávaná chvíle nastala.
Čekal je poměrně náročný den. Museli si přivstat. Jejich putování totiž začalo na autobusovém stanovišti v Orlové-Lutyni už v šest hodin ráno. Autobusem se svezli do Bohumína a tam nasedli do našeho nejrychlejšího vlaku SuperCity Pendolino. Cestu moderním vlakem si náležitě užívali. Za necelé 4 hodiny dorazili na hlavní nádraží v Praze. Prošli si historickou i moderní část nádražní budovy a poté vyrazili do pražských ulic.
Pěšky se vydali na Václavské náměstí, vyslechli si povídání o historii tohoto náměstí. Prohlédli si budovu Národního muzea i sochu sv. Václava. Aby si odpočinuli a užili si i zábavu, navštívili Muzeum fantastických iluzí. Žáci se stali součástí expozice optických klamů a velkoformátových trikových obrazů. To bylo „magie“ a radosti. Pořídili si úžasné fotky a videa, se kterými se doma určitě pochlubí.
Po obědě se vydali k Obecnímu domu, prošli Prašnou bránou a směřovali ke Staroměstskému náměstí, kde je tolik krásných historických budov: Staroměstská radnice s Orlojem, Týnský chrám, kostel sv. Mikuláše. Dorazili tam zrovna včas, bylo 15.00 hodin a mohli se podívat na fascinující divadlo pochodujících apoštolů a pohyblivých soch po jeho krajích. A to nebylo vše.
Žáky čekala ještě cesta na Karlův most a úchvatná podívaná na řeku Vltavu.
Cestou si užili i hudební vystoupení různých umělců, kteří vystupovali v parcích a náměstích v rámci projektu Praha žije hudbou. A protože ještě stále měli spoustu energie, neváhali, zazpívali si i zatancovali.
A nakonec je čekala slibovaná cesta metrem zpět na vlakové nádraží.
O půl šesté unavení, ale spokojení a plní zážitků nasedli do našeho superrychlého vlaku SuperCity Pendolino u vraceli se domů. Cesta jim ubíhala poměrně rychle, povídali si o zážitcích, prohlíželi si fotografie, které nafotili a některým se o Praze zdálo, protože část cesty prospali. Z Bohumína to bylo autobusem už jenom malý kousek do Orlové, kde čekali na své ratolesti rodiče.
Vstávat brzy ráno, vydržet od 6.00 do 22.00 hodin na cestách, putovat pěšky historickou částí Prahy a s úsměvem se vrátit zpět, za to musíme naše žáky moc pochválit. Byli skvělí.
Věříme, že vidět na vlastní oči historickou Prahu, byl pro naše žáky nezapomenutelný zážitek. A když si teď budou o Praze ve vyučovacích hodinách vyprávět, znovu si vybaví tento hezký den.
PhDr. Jarmila Neli Nelhübelová, Mgr.Eva Podzimková
Dnes jsme měli na škole branný den spojený s dopravní výchovou. Vzhledem k větrnému počasí jsme nesportovali venku, ale vše proběhlo ve škole, a to v tělocvičně a na chodbách školy. Žáci III.A si nakonec ještě zazávodili na hřišti.
Děti v průběhu dopoledne plnily na stanovištích různé úkoly. Snažily se míčkem shodit pyramidu, šiškami se trefit do krabice, přetahovaly se v družstvech, ve dvojicích běžely slalom, poznávaly dopravní značky a taky se snažily poskytnout první pomoc "zraněným" kamarádům, které potom musely přenést. Děti se vyřádily a předvedly své schopnosti. Nejdůležitější bylo, že je to bavilo.
Mgr. Eva Podzimková