První jarní den je za námi a jaro se hlásí o slovo. To, na co čekala většina milovníků přírody, právě začíná. Všichni, co máte rádi přírodu, vyrazte ven. Vyjděte si s rodinou, bez rodiny, s foťákem nebo i bez foťáku. Běžte prostě ven. Na jaře je venku tak krásně. Je velká škoda nevidět, jak se vše probouzí k životu. Vydejte se na procházku a také si udělejte ve svém pokojíčku jarní úklid.
Vyzujte sněhule, obujte tenisky.
Zasaďte vlastní kytičky nebo bylinky a pozorujte jejich růst.
Upleťte jarní věnec.
Natrhejte si do vázy barevnou květinu.
Začněte si vést herbář.
Popovídejte si s rodiči o tom, jak se z vajíčka stane slepice.
Podívejte se na oblohu, jaké je počasí.
Přeskočte kanál na cestě.
Zabodněte klacík do hlíny.
Poslouchejte zpěv ptáků.
Najděte první jarní kytičky.
Pozdravte starší lidi nebo paní s kočárkem.
Najděte berušku, mravence, ploštici, šneka a žížalu.
Zjistěte, jak se rodí motýl.
Upečte a nachystejte dobroty, třeba muffiny.
Naučte se pojmenovat alespoň tři nové květiny.
Umyjte si kolo/koloběžku/odrážedlo.
Posbírejte v lese odpadky.
Zacvičte si venku.
Nakreslete a skákejte panáka.
Udělejte si v pokojíčku jarní úklid – roztřiďte, s čím si už nehrajete, a pošlete to dál.
Nakrmte kachny u rybníka/jezera.
A nezapoměňte vždy dodržovat hygienická pravidla.
M.Šnokhousová
Covid zasáhl do života každému z nás. Nedostatek pohybu i sociálních kontaktů, starosti a strach dopadají na naše psychické zdraví, vedou k závislostem nebo obezitě. Děti nechodí do školy, mohou propadat úzkostným stavům, cítí se osamocené. Děti se málo pohybují, nesportují, sedí u PC.
Jak dětem pomoci? Vezměte děti na procházku. Hrajte s nimi deskové hry, zapojte je do vaření, tvořte. Až bude příznivé počasí, vyrazte někam na kole.
Do stravování zařaďte více ovoce a zeleniny, pokuste se vynechat sladkosti.
Mluvte se svými dětmi i ostatními blízkými. Často se usmívejte, těšte se na něco pěkného, co vás v budoucnu čeká. Objímejte se.
Věnujte se s dětmi nějakému koníčku - třeba přesazujte rostliny v bytě, namalujte velký obraz, navlékejte korálky, tancujte, pečujte o domácího mazlíčka.
Pomozte dětem vytvořit příležitost, jak se kontaktovat s kamarády.
Společně to zvládnete.
M.Šnokhousová http://centrumlocika.cz/main-menu/koronavirus
Karnevalové dopoledne s tancem, přehlídkou masek a soutěžemi prožili žáci VII.B v pátek 19.2. ve své třídě. V tento den se převlékli do masek i žáci ostatních speciálních tříd, kterým jsme aspoň na chodbě zamávali. My jsme převleky pojali v duchu našeho předchozího projektu a vyrobili jsme si masky králíků, kočky, psa. Na závěr dostali všichni karnevalové medaile a sladkou odměnu.
Mgr. Jana Raszková
Vážení a milí rodiče,
I v této nelehké době se snažíme s dětmi v naší škole naplno užívat společný čas. I přesto, že jsou všechna divadelní představení a akce pro děti zrušené, připravujeme dětem program tak, aby nebyly o nich ochuzené.
Třída VI.B si tedy pro vás připravila kouzelné a jedinečné pohádkové představení, které nese název „ZIMNÍ KRÁLOVSTVÍ“.
V této nelehké situaci je důležité stát při sobě a umět si poradit s čímkoli, co nastane. Proto jsme se rozhodli to nevzdávat a pozvat vás na naše představení tímto nezvyklým způsobem, prostřednictvím odkazu na internetové stránky "youtube", kde naši ztvárněnou pohádku uvidíte. Přejeme kouzelnou podívanou a doufáme, že se vám pohádka o zimním království bude líbit!
ZIMNÍ KRÁLOVSTVÍ: https://www.youtube.com/watch?v=Fs7gk1wQ7d4&t=208s&ab_channel=VI.B
Mgr. Monika Chvějová
V průběhu zimních měsíců ledna a února s žáky třídy VI.B uskutečnili projektové dny, které nesly název “MÁME RÁDI ZVÍŘATA“. Vzhledem k chladnému počasí se projekt prolínal delším obdobím a pozorováním spojeným se změnami v přírodě a s návratem ptáků ze zimovišť. V rámci projektu jsme získávali nové poznatky ze života zvířat v zimním ročním období a aktivně jsme se zapojili do péče o ně. Využili jsme nejrůznější materiály od papíru po dřevo k tomu, abychom vytvořili krmítka a ptačí budku, kterou jsme při procházce v přírodě společnými silami přitloukli kladívkem na strom. Také jsme se zúčastnili soutěže o nejkrásnější krmítko, vytvořili jsme obrazy nejen zvířat žijících v lese, ale také těch, které se neukládají k zimnímu spánku a jsou pro ledové počasí charakteristické. Na závěr jsme si v rámci vaření upekli kuře, které dětem velmi chutnalo.
Mgr. Monika Chvějová
V pátek 19. 2. se žáci IX. A převlékli do kostýmů a prožili „Den v maskách“.
Celý týden jsme si povídali o pohádkových postavách i Karnevalech v různých zemích světa a shlédli k tomu dokument. Objasnili jsme dětem pojem „Masopust“ a ukázali na obrázcích nejznámější lidové masopustní masky, mezi které patří Medvěd, Kobyla, Brůna – podobná žirafě, koze, či velbloudu, Bába, Žid, Slameňák, Kominík, Smrt, nebo masky řemeslníků. Naše děti měly kostýmy zcela jiné. Páteční dopoledne bylo úsměvné a plné radosti.
V Orlové – Porubě 19. 2. 2021
Zapsala: Ivana Valčáková
Zajímavý týden prožili žáci VII.B od 8.2. do 12.2. Od pondělí mohli sledovat nejen obrázky zvířat chovaných v domácím prostředí, ale i videa a fotky. Poskytli je rodiče, p. asistentky, p. učitelka a studentka Martina Štěpánková. Mohli jsme tak vidět kočku Micinku a Lízu, psy Bena, Meginu, Pepinu, Karla, morče Olíka, potkany Huga, Bobíka a Edu, králíka Jůlinku a rybičky bez jména. O všech těchto zvířatech jsme si povídali, ukázali typické znaky, poznali jsme, co potřebují k životu, co jí, v čem bydlí a s čím se baví. Hráli jsme různé poznávací hry, třídili obrázky, skládali půlené obrázky, hledali zvukové hračky, hledali správnou potravu pro zvířátko. Rozlišovali jsme velké a malé zvíře, počítali jsme je. Zajímavé bylo prohlížení knížek o chovu domácích zvířat a výstava potřeb pro chov domácích zvířat ve třídě – klece, přenosky, deky, vodítka, hračky, domečky, pítka, misky, krmivo, granule… K tomuto tématu jsme tvořili pěkné výtvarné práce, skládali puzzle a vkládačky.
Nejzajímavější pro žáky byla ovšem návštěva živého zvířátka přímo ve třídě. V úterý donesl Dominik Kovařík s maminkou morčátko Olíka. Mohli jsme ho pohladit, pozorovat v ohrádce, krmit čerstvým špenátem, sledovat, jak se pohybuje, jaké vydává zvuky, hraje si s hračkou. Poznali jsme, co potřebuje k životu. V pátek u nás proběhl projektový den „Den s domácím mazlíčkem“. Zvířátko donesla do třídy lektorka Martina Štěpánková, která se věnuje chovu domácích králíků. Ukázala nám svého králíčka Jůlinku. Mohli jsme ho sledovat, pohladit, krmit, pozorovat, jak se pohybuje. Poslechli jsme si zajímavosti o jeho životě.
Tento den nám také donesla své domácí mazlíčky i p. asistentka Věra. Byli to potkani Hugo, Bobík a Eda. Mohli jsme vidět jejich klec s houpacími sítěmi, ve kterých spí a různé průlezky. Mohli jsme si je také pohladit.
Děti prožily velmi emotivní týden se spoustou dojmů. Blízký kontakt jim pomohl rozvinout citový vztah k živým zvířatům a poznání, jak velkou péči a lásku potřebují a jakou pak rozdávají nám.
Mgr. Jana Raszková
Žáci 6.A si vyzkoušeli pár pokusů s vodou. Nejvíce se jim líbila lávová lampa. Vyzkoušet si je můžete i vy doma.
odkaz na video: https://youtu.be/…5pA
Masopust patří k tradičním lidovým zvykům.
Pro prvňáčky bylo toto slovo úplně cizí.
O tomto lidovém svátku jsme si povídali v hodinách prvouky.
Děti se dozvěděly, že je to čas veselení a hodování.
Je to období od Tří králů do popeleční středy, která je letos 17. února.
Protože tančit zpívat a dovádět se letos ve škole nesmí, tak jsme si ho připomenuli alespoň tím, že jsme si v hodinách pracovních činností a výtvarné výchovy vyráběli masky a kreslili klauny.
Mgr. Jana Gvuzdová a Martina Flešková
Zimní období se ve speciálních třídách těší velké oblibě, zvláště, napadne-li sníh a toho jsme se letos, po dlouhých letech, konečně dočkali. Skoro všichni jsme se byli projít zasněženou krajinou, dělali cestičky ve sněhu i andělíčky, postavili sněhuláky a hráli „koulovanou“. Také jsme vyhlásili soutěž mezi třídami o nejhezčí ptačí krmítko. K výrobě jsme použili různé materiály, ať již papír, dřevo, či plast. Všechna krmítka byla velmi povedená a nápaditá. Některá z nich budou zdobit okolí naší školy a snad přitáhnou pozornost malých opeřenců speciální míchanou směsí pro zimní krmení ptáků. A jak soutěž dopadla? Posuďte sami. Diplomy i se sladkou odměnou už na děti čekají.
Dne 12. 2. 2021
Ivana Valčáková