3. blok preventivního programu Buď O.K.

Publikováno: /únor, 2023/

V projektu "Buďme kamarádi" jsme pokračovali 3. blokem preventivního programu, který vedou terapeuti Centra primární prevence Renarkon o.p.s. Ostrava.

Žáci 1. stupně si povídali o vlastnostech, které by měl správný kamarád mít a také o způsobu, jak se k sobě vzájemně chovat. Druhá skupinka se učila obhajovat vhodnými argumenty svůj názor. Děti kreslily aktivity, kterými vyplňují svůj volný čas společně se svým kamarádem.

Žáci 2 stupně si povídali o závislostech na návykových látkách, o jejich škodlivosti na lidský organismus a způsobech, jak se závislostí zbavit a kde hledat odbornou pomoc. Vyzkoušeli si i brýle, které simulovaly opilost.

Naši žáci si z preventivních programů do budoucna odnesli spoustu poznatků, trénovali různé životní situace a způsoby, jak by se zachovali, jak by pomohli, kde by hledali pomoc. Především by měli zůstat kamarády, na které je spolehnutí.

Mgr. Marie Šnokhousová

fotogalerie zde


Žáci hledali Elektrosaura

Publikováno: /únor, 2023/

Dne 10. 2. žáci VIII. B plnili další úkol z Recyklohraní. Podívali se na instruktážní video, vyplňovali pracovní list, připomněli si, jak a proč se recyklují staré a nepotřebné elektrospotřebiče, pracovali s hracími kartami. Třídním Elektrosaurem se stal černobílý přenosný televizor Merkur.

Do Recyklohraní jsme zapojili i rodiče, kteří měli za úkol spočítat všechny elektrospotřebiče ve své kuchyni.

Mgr. Iveta Koštialiková, Bc. Eva Balonová, Alena Russnáková

fotogalerie zde


Valentýnské tvoření

Publikováno: /únor, 2023/

8. února 2023 se žáci V A zúčastnili Valentýnského tvoření, které se konalo v DDM v Orlové. A co tvořili? Krásné barevné psaníčko plné srdíček pro někoho, koho mají rádi. V nadpisech se objevovali rodiče, prarodiče, paní asistentka, ale i kamarádi a spolužáci. Některé valentýnky hned našly svého majitele, jiné čekají na den svatého Valentýna, který se slaví 14. února. A víte, kde tato tradice vznikla? Ve starém Římě. Hodně lidí si myslí, že v Americe. A vidíte, nakonec to bylo v Evropě. K tomuto dni se váže celá řada zvyků, které si postupně nacházejí místo i v našich srdcích a stávají se tradičními. V České republice mezi ně patří zejména výměna zamilovaných valentýnek, dárečky se symbolem srdíček, darování sladkostí a květin. V Německu se na valentýnkách objevuje motiv prasátka se čtyřlístkem pro štěstí, v Belgii se dávají květiny jako symbol vzájemné lásky, na Filipínách probíhají hromadné svatby, v Dánsku si lidé posílají zamilované básničky, které si sami vymýšlejí, v Argentině se slaví tento svátek celý týden, v Mexiku je dnem lásky a přátelství, v Anglii si lidé předávají anonymní přáníčka, v Estonsku jezdí v tento den speciální autobusy, do kterých mohou nastoupit osamělí lidé, kteří se chtějí s někým seznámit. Ať už se slaví tento svátek jakkoliv, důležité je, že si lidé sdělují láskyplná vyznání. A lásky není nikdy dost … Tak si přejme, ať ji vzájemně prožíváme každý den.

Jarmila N. Nelhubelová, třídní učitelka

fotogalerie zde


Žáci 1. stupně navštívili Divadlo Loutek Ostrava

Publikováno: /únor, 2023/

Žáci strávili kouzelné dopoledne v prostředí alternativní scény divadla, kde zhlédli lidovou pohádku o dobrodružném kutálení jednoho neposedného vajíčka z kurníku do světa. Veselé představení nesoucí název „Jak šlo vejce na vandr“ vychází ze zpracování Františka Hrubína a šikovní herci v Divadle Loutek nám ho představili ve vlastní, loutkové verzi na alternativní scéně. Díky nadaci OKD, jež podporuje projekt „Divadlo dětem“, získaly děti nezapomenutelné zážitky.

Mgr. Monika Chvějová

fotogalerie zde


Dramadílny – Divadlo dětem

Publikováno: /únor, 2023/

Na konci ledna navštívil naše žáky spolek THeatr ludem se svým programem. Žáci se zapojili do pohybových aktivit, rozcvičili svoje těla a hlavně ruce, se kterými pak tvořili loutky z papíru. Herci nám představili své loutky, kterými se děti nechaly inspirovat. Následně tvořily své vlastní postavičky, zvířata a měnící se obličeje za použití papírových materiálů a dekorací. Když svá díla dokončily, každý svou loutku představil jménem a kdo měl odvahu, snažil se rozehrát i charakter své postavy. Bylo to příjemné a tvořivé zpestření výuky.

Bc. Ester Vítová

fotogalerie zde


Zimní tvoření v DDM Orlová

Publikováno: /leden, 2023/

25. 1. 2023 se žáci VI. B, VIII. B a IX. A třídy vydali do DDM v Orlové. Čekalo je tam „Zimní tvoření“. Děti si vyrobily krásné tučňáčky. Během tvoření rozvíjely i svou fantazii při dokreslování a vybarvování pracovních listů. Nakonec si zasoutěžily ve stolním hokeji. Děkujeme pracovnicím DDM za příjemně prožité dopoledne.

Mgr. Koštialiková Iveta

fotogalerie zde


Divadelní představení „Sněhová královna v ledovém království“

Publikováno: /leden, 2023/

23. 1. 2023 se žáci V.A vydali opět do DKMO na divadelní představení Sněhová královna v ledovém království. Pohádka dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena byla v muzikálovém provedení, což žáky velmi zaujalo a pohádku sledovali se zaujetím, občas si i prozpěvovali. Pohádka byla plná divadelních efektů a pohádkových bytostí, se kterými žáci zažívali dobrodružství, sledovali poutavou cestu dvou sestřiček Elli a Anny a sněhuláka Olíka za ztraceným princem. A jak to v pohádkách bývá, nakonec zvítězila láska nad zlem a princovo ledové srdce roztálo.

Vzhledem k tomu, že došlo k úpravě klasické pohádky, ve škole jsme si poslechli originální verzi pohádky Hanse Christiana Andersena Sněhová královna, která popisuje boj mezi dobrem a zlem, jak ho prožívá malý chlapec a dívka. Porovnali jsme shody a rozdíly. A nakonec konstatovali, že se nám líbí obě verze této pohádky.

PhDr. Jarmila Nelhübelová, třídní učitelka

fotogalerie zde


Dramadílny - Moře odpadků velryby Petlíny v V. A

Publikováno: /leden, 2023/

Dne 18.1.2023  se žáci V.A zúčastnili dramadílen s názvem Moře odpadků velryby Petlíny. Dramatickou dílnou je provázeli dva lektoři ze spolku zaměřeného na vzdělávací a kulturní projekty THeatr ludem. Tyto dílny využívají zážitkové metody dramatické výchovy. Formou aktivního zapojení se ze žáků stali malí herci. Povídali si o vodě, rybách, hráli různé hry – plavali jako ryby, poznávali vodní živočichy, tvořili ze škeblí rybičky dle vlastní fantazie, třídili odpad, skládali puzzle jako příběh, který jim ukazoval cestu plastů řekami až do moře. Zaujal je příběh velryby Petlíny, dozvěděli se, jak plastový odpad zamořuje různé oblasti, včetně těch vodních. A jaké  nebezpečí způsobuje. Vše probíhalo interaktivní a zábavnou formou. Fotografie jsou ke shlédnutí na blogu třídy. 

PhDr. Jarmila Nelhübelová, třídní učitelka


Dramadílny – Moře odpadů velryby Petlíny

Publikováno: /leden, 2023/

Ve středu 18. ledna se naši žáci zúčastnili dramadílen organizace THeatr ludem s názvem „ Moře odpadů velryby Petlíny“. Žáci byli rozděleni do dvou skupin. První tvořili žáci 1.- 4. třídy a druhou žáci 5. třídy.

Na začátku programu proběhlo vzájemné seznámení lektorů organizace s dětmi při hře „Štronzo“, kde se všichni hezky rozhýbali. Poté děti hádaly, co je ukryté pod šátkem (odpovídaly: míč, voda, dinosaurus, miska atd). Když zjistily, že se tam ukrývá akvárium s vodou, začaly si prohlížet encyklopedii o mořských živočiších. Potom jim lektoři rozdali mušličky, ze kterých tvořily „moře“ dle vlastní fantazie (např. šnečka, želvičku, mořského hada). Aby děti pouze neseděly, ale také se trochu hýbaly, tak lektor Jindra začal hrát na „koncovou flétnu“ a děti předváděly různé mořské živočichy (delfína, želvu, chobotnici, tučňáka). Také si zahrály hru „Žralok“, což byla varianta hry „Černokněžník“. Když se děti dostatečně protáhly, tak se zase usadily a skládaly puzzle s příběhem, jak se plasty dostanou do moře. Snažily se určit, z jakého materiálu je daný předmět a přiřadit ho ke správnému kontejneru. Nakonec si děti vyslechly smutný příběh velryby Petlíny, jak v moři spolu s planktonem spolkla i to, co neměla (děti navrhovaly: papírky od lízátek a bonbonů) a bolelo ji břicho. Dětem se dramadílny velmi líbily a už teď se těší na další.

Mgr. Eva Podzimková

fotogalerie zde


Pozorujeme hmyz pod mikroskopem

Publikováno: /leden, 2023/

V rámci přírodopisu, kdy jsme probírali hmyz jsme využili i mikroskopy. Žáci s mikroskopy nepracovali poprvé, snažíme se je využívat pravidelně. Za pomocí učitele si žáci zvládnou vytvořit preparát, někteří již zvládnou samostatně pracovat s hledáním objektu a se zvětšením.

Sehnat mouchu v zimě není jednoduché, proto jsem mouchy sbírala již přes léto, abychom měli dostatek materiálu. Mikroskopovali jsme nohu a křídlo mouchy domácí. Kromě mikroskopu žáci pracovali s pinzetou, kapátkem, podložním a krycím sklíčkem. Vypozorovali jsme, že má moucha pěkně chlupaté nohy. Její končetina se skládá ze stehna, holeně a celkem pěti článků chodila. Chodilo je zakončeno drápky. Moucha se udrží na skle proto, že má na chodidle žlázky, ze kterých vypouští lepkavou látku. K udržení na hrubém povrchu pak používá právě drápky. Na křídle jsme pozorovali krásné útvary tzv. žilky. Všechny mikroskopování velmi bavilo. Těšíme se na příště, kdy nás čeká mikroskopování rybí šupiny.

Bc. Marie Šidlová

fotogalerie zde

 

« | 129 30 31 32 33 34 3569 | »